През следващите 12 месеца имотите, обявени на цени, надвишаващи пазарните стойности, ще се сблъскат със значителни трудности при намирането на купувачи. Докато през изминалите години пазарът беше благоприятен за продавачите, като някои от тях успяваха да реализират сделки на по-високи цени поради общата еуфория, прогнозите на „Имотека“ показват, че през 2025 г. това ще бъде много по-трудно постижимо. Тези прогнози, представени от компанията, бяха разпространени.
Според Явор Пейчев, изпълнителен директор на „Имотека“, предстоящата година ще доведе до баланс между купувачи и продавачи. Купувачите ще бъдат по-малко притиснати от постоянното покачване на цените, ще избират по-внимателно сред наличните предложения и ще бъдат критични към имоти с прекалено високи цени, които не съответстват на качествата на обекта. Това ще постави продавачите, особено тези на вторичния пазар, пред необходимостта да предлагат конкурентни цени. Правилната оценка на имота ще бъде ключова за успешното сключване на сделки.
„Имотека“ очаква през 2025 г. пазарът да бъде стабилен и активен, със запазване на броя на сделките в страната и умерен, едноцифрен ръст на цените на имотите в областните центрове. В регионите със засилен интерес от купувачи и строителни предприемачи е възможно цените да отбележат двуцифрен ръст.
Според Пейчев, достъпът до банково кредитиране ще остане стабилен поне през първата половина на годината, което ще стимулира допълнителни сделки. Предстоящото присъединяване на България към еврозоната също може да допринесе за ново увеличение на цените. Ако това се случи по план през юли 2025 г., цените вероятно ще отбележат допълнителен ръст.
Промяна в профила на купувачите
През 2025 г. по-голямата част от хората със заделени средства ще станат по-предпазливи, което ще се отрази на пазара в различни посоки. Някои потребители ще се въздържат от покупки на имоти с инвестиционна цел и ще предпочетат да съхраняват парите си в банка. Други, които досега са инвестирали в по-рискови активи като акции, злато или криптовалути, вероятно ще се насочат към по-предвидими и стабилни инвестиции в недвижими имоти.
Продължаващата миграция към големите областни центрове ще поддържа търсенето на имоти за покупка и наем. Растящите спестявания на хората в банките и въвеждането на еврото също ще насърчат част от тези средства да бъдат вложени в жилища.
Възможни фактори, които биха могли да ограничат движението на пазара, включват увеличение на лихвите по банковите депозити над 3%, което би могло да намали интереса към покупка на имоти с цел възвръщаемост, както и промени в условията за ипотечно кредитиране. Друг потенциален ограничителен фактор са законови изменения и данъчно облагане, свързани със собствеността и придобиването на имоти.
Нови предпочитания на купувачите
От компанията отбелязват, че цялостната среда ще придобива все по-голямо значение за купувачите на жилища, особено за младите семейства, търсещи първия си дом. Тази група ще отдава приоритет не само на характеристиките на самия апартамент, но и на качеството на сградата, състоянието на общите части, инфраструктурата в района, наличието на паркове и зелени площи, които да осигурят комфорт и по-добро качество на живот.
Все по-често ще се търсят енергоефективни и екологични жилища, които съчетават функционалност и устойчивост. Тези тенденции ще бъдат определящи за успешното развитие на имотния пазар през следващата година.