През първото тримесечие на 2025 година пазарът на недвижими имоти запазва своята стабилност и оживеност. Според анализ на „Арко Риъл Истейт“, няма съществени разлики спрямо последните три месеца на 2024 г., като активността на купувачите остава висока, въпреки ограниченото предлагане на фона на продължаващото строителство.
По думите на експертите в бранша, началото на 2025 г. се характеризира с едно от най-силните нива на търсене през последните години. Очакванията са, че тази тенденция ще запази ценовите нива стабилни, а в някои сегменти дори ще стимулира покачването им. Въпреки това, броят на реализираните сделки бележи спад в сравнение с последното тримесечие на предходната година.
Банковото финансиране също остава достъпно. Предоставяните от банките условия по ипотечни кредити продължават да са благоприятни, а въведените през октомври 2024 г. регулации от БНБ не са оказали забележимо влияние върху интереса към кредитирането.
Прогнозите сочат, че 2025 година ще се нареди сред стабилните за сектора – с поддържано високо търсене, ограничено предлагане и устойчиви ценови нива. Покупателната способност на купувачите също е във възход, което допълнително подпомага пазара.
Жилищни имоти: по-малко сделки, но устойчив интерес
В началото на годината се наблюдава намаление на броя на вписаните сделки спрямо последното тримесечие на 2024 г. В София са регистрирани 8588 сделки (спад от 17%), във Варна – 3099 (спад от 25%), в Пловдив – 3482 (спад от 23%), а в Бургас – 1837 (спад от 18%). В национален мащаб броят на сделките е 45 144 спрямо 60 429 за последното тримесечие на 2024 г., което е спад от 25%. Въпреки това, в сравнение със същия период на миналата година, се отчита лек ръст от 2%.
Какво се търси?
Данните на „Арко Риъл Истейт“ сочат, че най-желани остават двустайните и тристайните апартаменти, като двустайните оглавяват класацията. Интересът към многостайни, едностайни жилища, ателиета и мезонети остава нисък. Купувачите търсят готови за обитаване, завършени и обзаведени имоти – но такива са все по-трудни за намиране.
Наблюдава се и отдръпване от търсенето на къщи. Въпреки това, младите семейства продължават да проявяват интерес към еднофамилни къщи до 30–40 км от столицата с бърз достъп до града. Предлагането в този сегмент е ограничено – наличните имоти или са стари и нуждаещи се от сериозен ремонт, или са нови, но с висока цена.
Цени на имотите: стабилни и високи
Ценовите нива остават относително постоянни. Средната цена за двустаен апартамент е между 1900 и 2200 евро/кв.м, а за тристаен – между 1800 и 2100 евро/кв.м. В престижните райони и в центъра на столицата цените стартират от 2200 евро/кв.м и достигат до 3200 евро/кв.м, в зависимост от състоянието и местоположението на имота.
Най-желаните локации в София продължават да бъдат южните квартали и широкият център, като сред тях се открояват „Лозенец“, „Кръстова вада“, „Витоша“, „Хладилника“, „Малинова долина“, „Манастирски ливади“, „Младост“, „Овча купел“ и „Иван Вазов“. Ключови предимства са лесният достъп до градски транспорт, наличие на търговски обекти и възможности за паркиране.
Предлагане: ограничено и динамично
Предлагането продължава да изостава от търсенето. Новото строителство доминира пазара, но завършените и обзаведени жилища, готови за нанасяне, са рядкост и се реализират бързо. Най-много се предлагат двустайни и тристайни апартаменти, докато предлагането на едностайни и четиристайни е слабо. Леко намаление се отчита и при къщите около София.
По отношение на офис и търговски площи пазарът остава свит, а най-активни остават районите „Малинова долина“, „Кръстова вада“ и „Витоша“, където строителната активност продължава с пълна сила.
Цените на предлаганите имоти варират между 1600 и 2400 евро/кв.м в зависимост от степента на завършеност, локацията и характеристиките на имота.